Samodzielna wymiana gniazdka w naszych domowych instalacjach elektrycznych, wymaga od nas przynajmniej podstawowego poziomu wiedzy w zakresie działania elektryczności. Poza tym, niezbędne będzie posiadanie odpowiednich narzędzi elektrycznych. Takich, które zagwarantują nam odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Niemniej jednak, wymiana gniazdka elektrycznego we własnym zakresie, nie jest zadaniem nazbyt skomplikowanym. Zachowując się rozsądnie i przestrzegając wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, nie powinniśmy mieć w tym zakresie większych trudności.
Co w treści?
Jakich narzędzi wymaga wymiana gniazdka elektrycznego?
Jak już wspomnieliśmy, wymiana gniazdka będzie wymagać od nas posiadania odpowiednich narzędzi. Takich, które zagwarantują nam bezpieczne warunki pracy. Musimy bowiem pamiętać, iż przy jakichkolwiek pracach z elektrycznością, zawsze czyha na nas niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym. Dlatego też, stosowane przez nas narzędzia powinny być odpowiednio zaizolowane. Dzięki temu unikniemy porażenia prądem elektrycznym. Do podstawowych, najbardziej niezbędnych narzędzi w tym zakresie, będziemy zaliczać:
- Próbnik elektryczny – czyli specjalny śrubokręt, wewnątrz którego znajduje się dioda. Po przyłożeniu śrubokrętu do przewodu elektrycznego i dotknięciu ręką jego tylnej, metalowej części, dioda zaświeci się, jeśli jest to przewód pod napięciem. Jest to podstawowe narzędzie elektryczne, gwarantujące nam bezpieczeństwo podczas prac.
- Kombinerki – które ułatwią przycinanie, wyginanie i podłączanie przewodów elektrycznych.
- Śrubokręty – krzyżakowe oraz proste, niezbędne do prac przyłączeniowych elektryczności oraz montażowych.
Jak przeprowadzać prace związane z wymianą gniazdka elektrycznego?
Sama wymiana gniazdka nie jest niczym nader skomplikowanym. Musimy jednak przestrzegać zasad dotyczących realizacji tego typu prac. Przed przystąpieniem do ich wykonania, musimy obowiązkowo odłączyć zasilanie od gniazdka, które będzie wymieniać. W tym celu należy wyłączyć bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej. Następnie przy pomocy próbnika elektrycznego należy się upewnić, iż faktycznie do gniazdka nie płynie w tym momencie prąd elektryczny. Potem pozostaje już tylko zdemontować stare gniazdko, odłączyć przewody i w jego miejsce podłączyć gniazdko nowe. Oczywiście wszystkie prace należy wykonywać z zachowaniem staranności i bezpieczeństwa. Tak, aby przewody były zamontowane starannie i na przykład nie dotykały obudowy gniazdka.
Podsumowanie.
Jak więc widzimy, wymiana gniazdka elektrycznego nie jest w tym przypadku większym problemem. Oczywiście poza samymi czynnościami związanymi z jego wymianą, musimy także wybrać odpowiednie nowe gniazdko. Bardzo dobrze w tym zakresie sprawdzają się chociażby gniazdka elektryczne Simon. Są to nowoczesne gniazdka, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa. Cechują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania. Ich zastosowanie w swoim domu zapewni nam bezpieczne warunki użytkowania elektryczności. Poza tym, wymiana gniazdka na nowe, zawsze podnosi poziom bezpieczeństwa oraz komfortu korzystania z elektryczności w naszych domach.