Instalacja elektryczna

Wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji.

Wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji.

Prawidłowo przeprowadzona wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji elektrycznej to podstawa bezpieczeństwa i komfortu korzystania z elektryczności. Trzeba jednakże pamiętać, iż nie jest to zadaniem tak prostym, jak by się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Niezbędna będzie odpowiednia wiedza, umiejętności, doświadczenie i oczywiście narzędzia. W końcu, wymiana gniazdka elektrycznego, to praca przy prądzie elektrycznym, a tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia. Od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników domowych instalacji.

Jak powinna przebiegać wymiana gniazdka elektrycznego?

Najlepiej, aby tego typu prace zrealizował oczywiście doświadczony i wykształcony elektryk. Z doświadczenia jednakże wiemy, iż większość właścicieli domów i mieszkań, decyduje się na samodzielne przeprowadzenie tego typu prac. Bardzo często jednak popełniają poważne błędy, z czego niekiedy, dochodzi nawet do tragedii. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób podejść do przeprowadzenia tego typu prac, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wymiany, oraz podczas przyszłej eksploatacji instalacji elektrycznej.

Aby wymiana gniazdka elektrycznego mogła być przeprowadzona bezpiecznie, powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad. Są to:

  • Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, należy koniecznie wyłączyć dopływ prądu do wymienianego gniazdka na bezpieczniku. Oczywiście trzeba pamiętać aby każdorazowo sprawdzić jeszcze próbnikiem, czy prąd rzeczywiście jest odcięty. Czasami, szczególnie w starym budownictwie bywa tak, iż prąd niby odcięty, ale akurat do tego gniazdka ktoś, kiedyś poprowadzić przewody w inny sposób.
  • Jakiekolwiek prace wykonujemy tylko i wyłącznie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.
  • Prace wykonujemy zgodnie z wszystkimi dostarczonymi przez producentów nowych gniazdek, instrukcjami.

Czy można samodzielnie przeprowadzić wymianę gniazdka?

Jak najbardziej. Wymiana gniazdka elektrycznego nie jest ogólnie rzecz biorąc nadzwyczaj skomplikowanym zadaniem. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz będziemy używać tylko i wyłącznie profesjonalnych, bezpiecznych narzędzi, to nic nie powinno się stać. Jednakże trzeba zawsze zachowywać najwyższy poziom ostrożności. Porażenie prądem elektrycznym nie jest niczym przyjemnym, a może się skończyć nawet śmiercią.

Wybór właściwych gniazdek.

Aby jednak wymiana gniazdka elektrycznego przyniosła oczekiwane efekty, musimy pamiętać, iż należy dobrać odpowiedniej jakości nowe gniazdko. W przeciwnym razie, cała wymiana po prostu nie przyniesie nam wystarczająco dobrych efektów. Czasami może się wręcz okazać, iż jest jeszcze gorzej niż przed wymianą. W tym przypadku warto sięgać na przykład po gniazdka elektryczne Simon. Są one bardzo dobre jakościowo, a co najważniejsze, w wielu przypadkach także bardzo przystępne cenowo, w stosunku do wielu innych gniazdek.

Podsumowanie.

Jednym słowem, wymiana gniazdka elektrycznego jest zadaniem, które możemy zrealizować samodzielnie, aczkolwiek musimy się liczyć z pewnymi trudnościami. Należy przestrzegać podstawowych zasad i stosować tylko i wyłącznie dobrej klasy narzędzia, jak również same gniazdka. W przeciwnym razie, wymiana gniazdka elektrycznego na pewno nie pójdzie po naszej myśli, a co gorsza, może nawet dojść do porażenia prądem.

Udostępnij

O autorze