Przemysł i Produkcja

Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin jest stosunkowo prosta z technologicznego punktu widzenia. Aczkolwiek trzeba będzie w pierwszej kolejności prawidłowo przygotować cały proces oraz infrastrukturę magazynową oraz produkcyjną. Dobre przygotowanie będzie w stanie zagwarantować odpowiednio wysokie możliwości przerobu. Co zaś najważniejsze, brykiet z trocin, czyli wyrób końcowy, będzie bardzo dobry jakościowo. Aby więc produkcja brykietu z trocin mogła być prowadzona prawidłowo i jak najbardziej efektywnie, trzeba będzie ponieść pewne, początkowo inwestycje, związane z przygotowaniem niezbędnych obiektów oraz maszyn do produkcji.

Infrastruktura magazynowo produkcyjna.

Pierwszym krokiem do tego, aby produkcja brykietu z trocin, była efektywna, jest przygotowanie niezbędnych obiektów magazynowych oraz produkcyjnych. Co ważna, powinny one być bardzo precyzyjnie odizolowane od otoczenia. Tak, aby składowany materiał wsadowy (wióry, trociny, zrębki), nie był w żadnym przypadku narażony na jakikolwiek kontakt z wilgocią. Jest ona bowiem poważnym zagrożeniem dla jakości produkcji oraz brykieciarek, przetwarzającej materiał wsadowy na brykiet.

Jak wygląda produkcja brykietu z trocin?

Odpowiednio przesuszony materiał wsadowy, jest przekazywany do brykieciarek, które będą zajmować się wytwarzaniem brykietu. Powstaje on w procesie prasowania materiału wsadowego w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W trakcie prasowania, z drewna wyciska się żywica, która stanowi w tym przypadku naturalne i w pełni ekologiczne lepiszcze, scalające w jedną całość wytwarzany brykiet.

Dlaczego wilgoć jest tak szkodliwa?

Jeśli materiał wsadowy będzie nadmiernie wilgotny, to produkcja brykietu z trocin będzie znacznie utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. Nadmierna ilość wody, wyciskanej podczas prasowania materiału wsadowego, będzie osłabiać łączenia na bazie lepiszcza żywicznego. W skrajnych przypadkach, kostki brykietu mogą w ogóle nie dać się prawidłowo uformować i od razu rozpaść na kawałki. Dlatego też, warto jednak zadbać o izolację pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych, oraz o przygotowanie pomieszczenia suszarni, w którym nadmiernie mokry materiał wsadowy, będzie w pierwszej kolejności odpowiednie wysuszony.

Dobre maszyny do produkcji brykietu.

Bardzo ważną, jeśli nawet nie najważniejszą kwestią będzie tutaj inwestycja w profesjonalne i nowoczesne maszyny do produkcji brykietu. Dzięki takim inwestycjom, produkcja brykietu z trocin, będzie mogła być o wiele bardziej efektywna na przestrzeni długoterminowej. W tym przypadku, bardzo dobrze sprawdzają się brykieciarki dostarczane przez firmę Briklis. Jest to na chwilę obecną jeden z najbardziej popularnych i szanowanych producentów tego typu wyposażenia.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż produkcja brykietu z trocin jest wymagająca jedynie w zakresie przygotowania obiektów do tego typu zadań. Sam jego wytwarzanie już, nie jest niczym nader skomplikowanym, toteż praktycznie każdy z nas będzie w stanie sobie poradzić bez żadnych udogodnień.

Udostępnij

O autorze