Zdrowie

Leczenie żylaków.

Leczenie żylaków.

Skuteczne i jak najszybsze leczenie żylaków, jest bardzo ważne, bowiem musimy pamiętać o tym, iż żylaki są nie tylko problemem estetycznym. Brak jakiegokolwiek leczenia może być także bardzo niebezpieczny nawet dla naszego życia. Co prawda, na chwilę obecną nie do końca jesteśmy w stanie określić wszystkie przyczyny ich powstawania, choć głównym winowajcą w oczach większości świata medycznego jest genetyka. Skłonność do powstawania żylaków możemy dziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale także po dziadkach. Podkreślmy wiec, iż leczenie żylaków będzie bardzo ważne ze względu na komfort naszego życia, oraz na ewentualne, przyszłe komplikacje zdrowotne.

Czym są i jak powstają żylaki?

Żylaki, czyli kręte żyłki tuż pod warstwą skóry na nogach, powstają w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi. Krew płynie w pierwszej kolejności tętnicami, natomiast wraca do serca żyłami. Są one cieńsze, a co gorsza, krew z nóg musi pokonać drogę do góry w kierunku serca. W momencie spadku ciśnienia, krew będzie wracać się w dół powodując nadmierny wzrost ciśnienia w żyłach nóg. Czynnikiem zabezpieczającym przed tym stanem są zastawki, które blokują przepływ krwi w niewłaściwym kierunku. Jeśli jednak zastawki nie są wystarczająco mocne, może to prowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia krwi w żyłach nóg. W wyniku tego, żyły rozszerzają się, a następnie nie są w stanie powrócić do swojej prawidłowej postaci. Nabierają krętego kształtu i uwypuklają się pod skórą, która staje się cienka i błyszcząca. Sam żylak, wypełniony niedotlenioną krwią jest wyraźnie widoczny, jako niebieska, upstrzona zgrubienia, kręta linia.

Jak przebiega leczenie żylaków?

Skuteczne leczenie żylaków, polega przede wszystkim na minimalizacji czynników je powodujących. Chodzi tutaj głównie o styl naszego życia, oraz sposób odżywiania. Aby więc nie doprowadzić do powstawania żylaków należy:

  • Unikać stania lub siedzenia w tej samej pozycji przez zbyt długi czas.
  • Odpoczywać w pozycji zapewniającej możliwość uniesienia nóg powyżej poziomu serca.
  • Stracić nadmierną masę ciała
  • Zrezygnować z palenia papierosów.
  • Skorzystać z naprzemiennego prysznica rano i wieczorem
  • Zrezygnować z chodzenia do sauny
  • Wdrożyć większej ilości aktywności fizycznej do swojego codziennego trybu życia
  • Wybrać wygodniejsze i lepiej dopasowane buty.

Można także wykorzystać odpowiednie zioła na żylaki stosowane w postaci zarówno okładów ziołowych na miejsca żylaków, jak i w formie herbatek i naparów do picia.

Podsumowanie.

Ostatecznie, trzeba pamiętać, iż leczenie żylaków będzie kłopotliwe i czasochłonne. Zdecydowanie lepiej jest zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz tryb życia w celu uniknięcia ich powstawania. Szczególnie jeśli w poprzednich pokoleniach w naszej rodzinie mieliśmy osoby ze skłonnościami do powstawania żylaków. Z całą bowiem pewnością zapobieganie ich powstawaniu jest o wiele lepsze niż późniejsze leczenie żylaków.

Udostępnij

O autorze