Zdrowie

Leczenie RZS (Reumatoidalnego Zapalenia Stawów).

Leczenie RZS (Reumatoidalnego Zapalenia Stawów).

Skuteczne leczenie RZS (reumatoidalnego Zapalenia Stawów) jest jak najbardziej możliwe. Co prawda, w pełni choroby nigdy nie wyleczymy, jednakże odpowiednia terapia pozwala na zablokowanie choroby, co przełoży się na możliwość prowadzenia w miarę normalnego życia. Jest to bardzo poważna choroba, na którą cierpi około 0,5-1,5% populacji naszego kraju. Kluczową kwestią jest tutaj jak najszybsza diagnoza, dzięki której możliwe będzie sprawne leczenie RZS. W przeciwnym razie, w wyniku rozwoju choroby, możemy nawet utracić sprawność ruchową.

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?

Aby jednak możliwe było skuteczne leczenie RZS, trzeba w pierwszej kolejności rozpoznać chorobę. W tym celu musimy poznać podstawowe objawy choroby i bacznie obserwować swój organizm. Tym bardziej, iż nie jesteśmy w stanie określić nawet przyczyn pojawiania się choroby, toteż uniknięcie jej będzie raczej niemożliwe.

Jeśli chodzi o najczęstsze objawy, będzie to ból oraz obrzęk małych stawów rąk i stóp, rzadziej zaś będzie to dotyczyć stawów dużych. W późniejszych fazach przebiegu choroby, duże stawy także mogą być zaatakowane. Jedną z najważniejszych wskazówek, które mogą nas naprowadzić na właściwy trop jest fakt, iż w przypadku RZS, dolegliwości bólowe czy też obrzęk, występuje symetrycznie po obydwu stronach ciała. Poranna sztywność stawów trwająca nawet do godziny, także jest sygnałem alarmowym. Dodatkowo, w trakcie choroby może się pojawiać uczucie zmęczenia, nadmierne chudnięcie, czy też brak apetytu.

Jeśli więc wychwycimy u siebie którekolwiek z powyższych objawów, będzie to znak iż koniecznie musimy udać się do lekarza celem przeprowadzenia odpowiednich badań pod katem występowania RZS.

Leczenie RZS. Jak należy je przeprowadzić?

Aby leczenie RZS mogło przynieść jak najlepsze efekty, powinno rozpocząć się jak najszybciej. Ogólnie, przyjmuje się założenie, iż powinno to być w okresie 3-6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Samo zaś leczenie RZS skupia się przede wszystkim na zatrzymaniu choroby, bowiem na chwilę obecną nie dysponujemy lekami, które byłyby w stanie skutecznie wyleczyć RZS. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie RZS, pozwala nam na uzyskanie oraz utrzymanie na dłuższy czas stanu remisji choroby. Dzięki temu, możemy zapobiec nieodwracalnym zmianom w naszych stawach, które ostatecznie, mogłyby doprowadzić do inwalidztwa oraz innych dolegliwości pozastawowych.

Zioła w leczeniu RZS.

W trakcie trwania leczenia, możliwe jest także skorzystanie z dostępnych terapii ziołowych. Będą one dodatkowym wsparciem w walce z chorobą. Trzeba jednakże pamiętać, iż nawet najlepsze zioła stosowane przy problemach ze stawami nie będą w stanie skutecznie wyleczyć RZS. Jest to przewlekła choroba, której prawidłowe leczenie powinno odbywać się zawsze pod nadzorem lekarza.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, powinniśmy skupić się na tym, aby leczenie RZS, rozpocząć jak najszybciej. Aby jak najszybciej wychwycić objawy choroby, postawić właściwą diagnozę, i skupić się na odpowiedniej terapii. Tylko w taki sposób, możliwe będzie zatrzymanie rozwoju choroby i uniknięcie stosunkowo poważnych komplikacji.

Udostępnij

O autorze