Na chwilę obecną, geosiatki w budownictwie stanowią jeden z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych. Są one powszechnie stosowane w budownictwie drogowym oraz kolejowym, ale nie tylko. Jest to płaski materiał geosyntetyczny składający się z pasm oczek w układzie prostopadłym. Dzięki takiej konstrukcji, geosiatki w budownictwie znajdują zastosowanie przy wzmacnianiu i stabilizacji warstw podbudowy z kruszywa kamiennego. Oczywiście możemy wyróżnić kilka różnych typów geosiatek, o czym warto pamiętać, bowiem będą się one od siebie odróżniać właściwościami, a tym samym także zastosowaniem.
Najpopularniejsze geosiatki w budownictwie.
Jak już wspomnieliśmy, geosiatki w budownictwie są wyjątkowo popularnym materiałem. Wynika to przede wszystkim z ich doskonałych właściwości, oraz z różnorodności konstrukcyjnej dostępnych jej rodzajów. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej geosiatki do zróżnicowanych zastosowań.
- Geosiatki miragrid GX – to geosiatki poliestrowe powleczone dodatkową powłoką ochronną z polimeru. Dostępne w wersjach jednokierunkowych oraz dwukierunkowych. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie przy bardzo małym pełzaniu. Wykazują dobry poziom zazębiania się z gruboziarnistym podłożem, wobec czego sprawdza się jako zbrojenie gruntów niespoistych.
- Geosiatki GLASSTECH – jest to materiał geosyntetyczny przeznaczony do warstw asfaltowych podatnych nawierzchni lub też półsztywnych autostrad. Możliwe jest ich zastosowanie na całej powierzchni konstrukcji nawierzchni lub też miejscowo. Zapewnia skuteczne zbrojenie konstrukcji zarówno w przypadku nowo budowanych jak i remontowanych nawierzchniach dróg i autostrad.
- Geosiatki PETGRID BIT – płaski geosyntetyk wykonany z włókien poliestrowych w powłoce polimeroasfaltowej. Jest to materiał idealnie sprawdzający się w zbrojeniu warstw asfaltowych, przy poszerzaniu dróg i ulic, przy ich remontach, czy też przy budowie całkiem nowych jezdni.
- Geosiatki GLASS-TER SW – ten tym geosiatki w budownictwie drogowym zasługuje na wyróżnienie ze względu na swoją konstrukcję. Jest wykonana z włókien szklanych i węglowych polskiej produkcji. Jest ona stosowana do zbrojenia warstw asfaltowych. Charakteryzuje się tym, iż wytwarza się ją metoda tkacką co zapewnia przesuwność węzłów geosiatki.
- Geosiatki PETGRID – są to geosiatki w budownictwie drogowym wykorzystywane bardzo często. Wytwarzane z włókien poliestrowych, powleczonych dodatkową, polimerową powłoką ochronną. Dostępne są w wersjach jedno i dwukierunkowych.
- Geosiatki GLASSTAR – jest to rodzaj geosiatki impregnowanej polimeroasfaltem. Stosowana głównie do zbrojenia warstw asfaltowych, podatnych nawierzchni, autostrad, lotnisk, dróg, chodników.
Podsumowanie.
Jak więc widzimy, geosiatki w budownictwie są bardzo popularne. Występują w wielu wariantach konstrukcyjnych, dzięki czemu mamy możliwość ich stosowania w bardzo zróżnicowanych przypadkach. Przede wszystkim jednak są one wykorzystywane w budownictwie drogowym, jako zbrojenie do warstw nawierzchni asfaltowych czy też podbudowy z kruszywa kamiennego.