Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to bardzo poważna dolegliwość, w wyniku której w żołądku bądź dwunastnicy pojawiają się wrzody trawienne. Dotychczas, sądzono ,iż podstawową przyczyną pojawiania się wrzodów jest niewłaściwy tryb życia, oraz nadmierna ekspozycja na stres. Obecnie jednak ta teoria jest obalona a winą za pojawianie się wrzodów żołądka i dwunastnicy obarczono bakterię Helicobacter pylori. Choroba wrzodowa żołądka często przebiega bezobjawowo, aczkolwiek najbardziej powszechnym jej objawem jest silny i piekący ból w okolicy mostka.
Co w treści?
Czym jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy?
Choroba wrzodowa żołądka to cykliczne pojawianie się wrzodów trawiennych w żołądku i dwunastnicy. Wrzody to ubytki błony śluzowej którym towarzyszą martwica oraz naciek zapalny. Główną przyczyną powstawania wrzodów, są zaburzenia równowagi, pomiędzy czynnikami trawiennymi (pepsyna, kwas solny) oraz ochronnymi. W tym przypadku ochronę wewnętrzną żołądka i dwunastnicy pełni błona śluzowa. Jakiekolwiek jej ubytki, powodowane przez bakterię Helicobacter pylori, prowadza do natychmiastowego podrażnienia tkanki wewnętrznej żołądka, w którym to miejscu powstają wrzody żołądka i dwunastnicy.
Przyczyny powstawania wrzodów żołądka.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może być powodowana przez różne czynniki, choć największy wpływ ma tutaj wspomniana już przez nas bakteria Helicobacter pylori. Do pozostałych, najważniejszych czynników, mogących podnosić ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej zaliczamy:
- Czynniki genetyczne – zwiększone ryzyko stwierdzono u osób z grupą krwi O
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – głównie chodzi o najbardziej popularne leki przeciwbólowe takie jak: aspiryna, ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproksen.
- Nikotyna – wykazano, iż wśród palaczy tytoniu mamy do czynienia z większym ryzykiem pojawiania się wrzodów żołądka i dwunastnicy, choć nikotyna sama w sobie nie powoduje choroby wrzodowej.
Tak więc czynników mamy kilka, aczkolwiek najważniejszym z nich jest bakteri Helicobacter Pylori, którą zakażone jest blisko 90% populacji naszej planety. Nie jest to jednak tak, iż każde zakażenie bakterią, będzie przeradzać się automatycznie w chorobę wrzodową żołądka.
Leczenie wrzodów żołądka.
Choroba wrzodowa żołądka jest stosunkowo trudna do wyleczenia. Ma ona bowiem charakter nawracający, toteż nigdy nie do końca wiadomo, czy ją pokonaliśmy, czy to tylko stan remisji. Bardzo ważną kwestią będzie tutaj odpowiednio dobrana dieta, wyłączająca potrawy mogące nasilać objawy lub wywoływać dolegliwości bólowe. Warto także zrezygnować z palenia tytoniu, oraz znacznie ograniczyć, a najlepiej także wyeliminować NLPZ. Najważniejsze będzie jednak pozbycie się Helicobacter pylori z organizmu, bowiem jest to bakteria, która wpływa na osłabienie błony śluzowej i powoduje jej ubytki.
Koniecznością będzie więc odpowiednio dobrana antybiotykoterapia, w celu pozbycia się zakażenia. Dzięki temu też, choroba wrzodowa żołądka powinna na długi czas ustąpić.
W toku prowadzenia leczenia, można dodatkowo zastosować odpowiednie zioła na wrzody żołądka. Z całą pewnością będzie to pomocne rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć lepsze efekty leczenia.
Podsumowanie.
Choroba wrzodowa żołądka nie jest niczym przyjemnym, toteż jeśli tylko wystąpią jakiekolwiek objawy, należy natychmiast udać się do lekarza. Koniecznością będzie przeprowadzenie właściwych badań, aby skutecznie określić proces leczenia. Tak, aby ostatecznie pozbyć się wrzodów żołądka i dwunastnicy.