Sci/biz/tech

Chiny planują budowę nowych elektrowni węglowych. Ich łączna moc przewyższa tę, produkowaną przez całą UE

Opublikowane

w dniu

Obraz hangela z Pixabay, free license, https://pixabay.com/pl/service/license/

Pomimo walki ze zmianami klimatycznymi świat nadal planuje zwiększyć moce opalane węglem.

Moc zatwierdzonych w Chinach projektów elektrowni węglowych wynosi 226,2 GW, czyli około 23% istniejącej floty kraju. Dla zobrazowania skali inwestycji, elektrownia Bełchatów produkuje 5,4 GW mocy.

226,2 GW to też więcej niż energia obecnie produkowana przez elektrownie węglowe w całej Unii Europejskiej. Nawet jeśli Europa w całości zrezygnuje z węgla jako surowca energetycznego, Chiny, dzięki nowym inwestycjom, „zrekompensują” emisję CO2 z nawiązką.

Chiny już teraz produkują najwięcej wśród wszystkich krajów świata i ponad dwa razy więcej niż w drugich na liście Indiach – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez grupy obrońców Urgewald w czwartek 19 września 2019 r.

Chiny zużywają prawie tyle samo węgla, co reszta świata łącznie.

Źródło: International Energy Agency, dane z 2017 roku

Grupy zajmujące się ochroną środowiska poinformowały w czwartek w komunikacie prasowym, że na całym świecie 400 z 746 firm w swojej bazie danych nadal planuje rozszerzenie działalności węglowej.

164 spośród tych firm to przedsiębiorstwa z Chin – największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych i kraju zużywającego najwięcej węgla. Według agencji Reutera na Chinach skupione będą rozmowy na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu. Ale nie wszyscy dostaną prawo głosu:

W komunikacie Urgewald zwrócono uwagę, że chińskie firmy planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW w 20 krajach świata.

„Dane na 2019 rok pokazują, że czas na cierpliwe rozmowy z przemysłem węglowym zdecydowanie się wyczerpał” – oceniła dyrektor Urgewald – Heffa Schuecking.

Źródło: Companies Driving the World’s Coal Expansion Revealed: NGOs Release New Global Coal Exit List for Finance Industry

Organizacje środowiskowe skupione w Uregwald chcą by „banki, ubezpieczyciele, fundusze emerytalne i inni inwestorzy zabrali swoje pieniądze z przemysłu węglowego”.

Źródło:

https://www.reuters.com/article/us-climate-change-china-coal/china-plans-226-gw-of-new-coal-power-projects-environmental-groups-idUSKBN1W40HS

https://www.montelnews.com/se/story/china-behind-bulk-of-worlds-coal-growth-plans–report/1044193

Popularne

Copyright © briefz.pl