fbpx
Skontaktuj się z nami

Świat

10 najbogatszych monarchów świata. Elżbieta II poza TOP10

Opublikowane

w dniu

Fot. Windsor / Wikimedia Commons

Realna polityczna władza, pieniądze i majątek nie zawsze idą w parze.

Podobnie jak majątki monarchów i realne dochody ich poddanych.

Zresztą oceńcie sami:

1. Król Tajlandii Rama X lub w innej wersji Maha Vajiralongkorn – 44 miliardy dolarów

King Rama X Maha Vajiralongkorn źródło:wikimedia

Od lat tajska rodzina królewska znajduje się na podium rankingu. Maha Vajiralongkorn przejął władzę i majątek po zmarłym ojcu w 2016 roku. Ojciec siódemki dzieci i wielki fan kolarstwa oficjalnie włada niemal 70 milionami poddanych.

Niestety majątek króla nie idzie w parze z dobrobytem Tajów. Ten popularny wśród turystów kraj mimo wzrostu gospodarczego ciągle boryka się z dużymi nierównościami, prostytucją i drobną przestępczością.

Mimo najbogatszego monarchy, w rankingu Human Development Index z 2018 roku, Tajlandia jako kraj znalazła się dopiero na 83 miejscu.

2. Sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah – 28 miliardów $

źródło: bylismytam.pl

Drugi najbogatszy monarcha świata zarządza miniaturową Islamską Monarchią Absolutną, położoną między borneańskimi stanami Malezji. Kontrowersje budzi zarówno zarządzanie jego majątkiem jak i państwem.

Kto bogatemu zabroni? Bogatemu z władzą nikt. Kiedy Sułtan zapragnął zbudować swoją rezydencje – zbudował pałac z niemal 2 tysiącami pokoi, w którym mógłby pomieścić 1/4 mieszkańców swojego państwa.

Brunei źrodłow:wikipedia

Kiedy w latach 90 spodobała mu się Miss USA, „sprowadził” ją do swojego kraju i uczynił z niej przez miesiąc seksualną niewolnicą. Tak przynajmniej twierdziła w pozwie sądowym sama zainteresowana, Shannon LaRhea Marketic.

Oprócz pięknych kobiet Sułtan, kocha również unikatowe i drogie auta. Plotki głoszą, że może ich mieć nawet 5 tysięcy. Miłość do aut i kobiet nie przekłada się jednak u Sułtana do tolerancji dla kochających inaczej niż on.

W kwietniu br Brunei wprowadziło prawo kary śmierci przez ukamieniowanie, dla osób złapanych na kontaktach homoseksualnych.

Drugi najbogatszy monarcha świata zarządza sułtanatem z mniejszą liczbą ludności niż Gdańsk


Przecieki o mniej lub bardziej kontrowersyjnych pomysłach Sułtana co jakis czas pojawiają się w lokalnych i światowych mediach. Mniej zaskakujące jednak jest pochodzenie bogactwa Brunei – głownymi źródłami dochodu są naturalne źródła ropy i gazu.

3. Król Arabii Saudyjskiej, Salman Abdulaziz bin Saudi – 18 miliardów dolarów

Król Arabii Saudyjskiej zarządza drugim najbardziej zasobnym w złoża ropy krajem świata.
Bardzo prawdopodobne, że Król Salman mógłby zgromadzić dużo większy majątek, jednak Arabia Saudyjska inwestuje w armię i rozwój.

Ten kraj, już dzisiaj ma największy budżet militarny na świecie, w przeliczeniu na mieszkańca. Saudowie planują również uniezależnić swoje państwo od dostaw ropy, planując m.in. utworzenie ultranowoczesnego Neomu – miasta o przestrzeni 33 razy większej niż Nowy Jork.

religia ciągle odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym mieszkańców Arabii Saudyjskiej źródło:wikipedia


Arabia Saudyjska budzi kontrowersje przez liberalizujące się ale ciągle skrajne prawo, inspirowane szariatem. Pesymiści sugerują, że bez radykalnej zmiany kierunku progres nie opierający się na ropie będzie niemożliwy do osiągnięcia.

4. Emir Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie -15 miliardów $

Przywódca jednego z Emiratów Arabskich jest kolejnym monarchą, który zbił fortunę na ropie.
Dzisiaj Emir Zayed oficjalnie zarządza stolicą Emiratów i włącza się w projekty rozwojowe Abu Dhabi, a także fundacji swojego imienia.

Emir znany jest też z inwestowania w nieruchomości. Przecieki z afery Panama Papers wykazały, że jest on właścicielem luksusowych londyńskich nieruchomości o wartości co najmniej 1,7 miliarda dolarów. Wszystko dzięki działalności firm mu podległych zarejestrowanych oficjalnie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

5. Król Mohammed VI, Maroko – 8,2 miliarda dolarów

Król Mohammed VI źrodłow wikimedia

Król Mohammed VI oficjalnie włada prawdopodobnie najstabilniejszym i najbardziej demokratycznym i liberalnym krajem Maghrebu. Majątek króla jest imponujący, jednak mimo stabilności kraju i rozwoju wielu mieszkańców Maroka, wciąż boryka się z biedą.

Kolejne miejsca zajęli:

6. Książe Hans Adam II, Liechtenstein – 7.2 miliarda $

7. Emir Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 4 miliardy $

8. Wielki Książe Luksemburga, Henri – 4 miliardy $

9. Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar – 2.1 miliarda $

10. Książe Albert, Monaco – $1 miliard

11. Królowa Elizabeth II, Wielka Brytania – 520 millionów $

Pełny ranking znajdziecie tu –> https://ceoworld.biz/2019/09/18/these-are-the-worlds-richest-royals-2019/

A jak ma się lista najbogatszych ludzi świata do najbogatszych monarchów? Porównując z rankingiem Forbesa Król Tajlandii nie znalazłby się nawet w pierwszej dziesiątce …

źródło: ceoworld.bizZostaw komentarz

Advertisement

Podobne

Internety3 miesiące temu

8 razy gdy politycy składają nam życzenia i zaliczają wtopy. Czasem robią coś fajnego

Prompter, życzenia bez życzeń i zaskakujące przemowy Jak co roku, politycy i kandydaci na polityków złożyli nam świąteczne życzenia. A...

Donald Trump Donald Trump
Internety3 miesiące temu

6 najlepszych tweetów Trumpa. Fejkowych i prawdziwych. Które są lepsze?

I czy dasz radę wyłapać, które są prawdziwe? 🙂 Na Twitterze popularność zyskał niedawno tweet, w którym Donald Trump miał...

Internety4 miesiące temu

Emisja CO2 na osobę. Polska na 46 miejscu na świecie.

Przed nami m.in. zielona Holandia, Belgia, Norwegia, Kanada czy Niemcy Emisja CO2 na osobę 2018 Przed Polską, m.in.: Katar 38,2...

Polska4 miesiące temu

Jan Śpiewak skazany. Sąd utajnił uzasadnienie wyroku

Jan Śpiewak został uznany winnym zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji...

Społeczeństwo4 miesiące temu

Brexit staje się faktem. Czy wyborców przekonał Boris Johnson grający scenę z „Love actually”? [VIDEO]

Konserwatyści zdobyli większość w Parlamencie Według wstępnych wyników, Konserwatyści zdecydowanie zwyciężyli w wyborach do Parlamentu. Pierwsze prognozy dają im 51...

Sci/biz/tech4 miesiące temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Świat4 miesiące temu

Peter Handke. Dlaczego Noblista budzi takie kontrowersje?

Austriacki pisarz słynie ze swojej sympatii dla działalności byłego prezydenta Jugosławii – Slobodana Milosevica. Handke jest otwartym i głośnym wielbicielem...

Polska4 miesiące temu

Gadowski: Bomba Banasia, raport NIK może dotyczyć kwoty 250 mln złotych i zleceń dla prywatnych firm z Funduszu Sprawiedliwości?

Sprawa miałaby dotyczyć obchodzenia ustawy „Prawo Zamówień Publicznych” Dziennikarz śledczy Witold Gadowski napisał dziś na Twitterze Pojawiają się pierwsze przecieki,...

Internety4 miesiące temu

Olga Tokarczuk wygłosiła w Sztokholmie mowę o „zamykaniu w bańkach informacyjnych”, a potem… zbanowała pół Twittera. A my mamy do niej jedną prośbę – odwagi!

Olga Tokarczuk zbanowała setki osób. Wczoraj Olga Tokarczuk wygłosiła w Sztokholmie przemowę z okazji tygodnia noblowskiego, w ramach którego laureaci...

przechodzili z tragarzami Bareja Miś przechodzili z tragarzami Bareja Miś
(Pop)Kultura4 miesiące temu

12 razy gdy ktoś przechodził z tragarzami [TOP]

Postanowiliśmy uczcić 90 rocznicę urodzin mistrza Stanisława Barei I przyjrzeliśmy się wszystkim sytuacjom, gdy ktoś przechodził z tragarzami. Jak ktoś...

Recent Posts